Droga, autostrada do biura firmy spedycyjnej krajowej i międzynarodowej.
29 grudnia 2023

Kiedy transport jest PONADGABARYTOWY ?

 Odpowiem dziś na pytanie postawione w tytule artykułu. Zacznę może od tego, że ogólnie zwykła naczepa nie jest przystosowana do ładunków ponadnormatywnych.

 Załóżmy, że ładunkiem do transportu będzie maszyna o szerokości 3 metrów, a transport będzie odbywał się naczepą z zabudową typu plandeka.

 Podstawową rzeczą, która pojawia się w specyfikacji naczepy przeznaczonej do transportu gabarytów, to rozsuwane portale. Konkretnie to ta część naczepy, do której przymocowane są tylne drzwi. Kiedy kierowca przyjeżdża na miejsce załadunku i przystępuje do przygotowania naczepy, to otwiera plandekę z dwóch stron, otwiera tylne drzwi oraz rozsuwa dach. W tym momencie szerokość ładunku jaki możemy załadować suwnicą nie może przekraczać 2,45m. Ale! Kiedy dodatkowo rozsunie się portale, czyli słupek z lewej i prawej strony, na których są zamontowane drzwi, nasze możliwości załadunkowe powiększają się nawet o ponad metr szerokości. Pozwala to na przetransportowanie ładunku z produkcji za pomocą suwnicy na naczepę bez większych problemów, nawet jeżeli przekracza ten ładunek wspomniane wcześniej 245 cm.

 Po umieszczeniu maszyny, kierowca przystępuje do zabezpieczenia ładunku. Następnie skręca portal do stanu pierwotnego, zamyka dach oraz drzwi. Pozostaje mu jeszcze tylko zasunąć plandeki z dwóch stron, które też mają większą powierzchnię niż plandeki przy standardowej naczepie. Dzięki takiej specyfikacji, na naczepy tego typu można załadować maszyny, które są wyposażone dodatkowo w elektronikę i mamy pewność, że nie będą miały kontaktu z wodą przy złych warunkach atmosferycznych podczas transportu. Następnym zadaniem kierowcy jest wysunięcie zamontowanych pod podłogą naczepy dodatkowych tablic ostrzegawczych ze światłami obrysowymi. Tablice wysuwa się do linii najbardziej wystającej części ładunku. Zadaniem tych tablic jest ostrzeganie innych uczestników ruchu o wystającej maszynie po bokach naczepy. Cały zestaw, czyli ciągnik siodłowy oraz naczepa, jest także wyposażony w dodatkowe światła ostrzegawcze barwy pomarańczowej, czyli tak zwane koguty. Po krótce tak właśnie przebiega proces załadunku i przygotowania ciężarówki do transportu ponadgabarytowego.

 Kiedy zatem Twój ładunek będzie zakwalifikowany do gabarytu ?

 Wtedy, gdy:

     - jego długość będzie przekraczać 14m

     - jego szerokość będzie przekraczać wspomniane 2,45

     - jego wysokość będzie przekraczać 3m

 A to dlatego że pojazd do transportu ponadgabarytowego wraz z ładunkiem według przepisów nie może przekraczać długości 16,5m, szerokości 2,5m oraz wysokości 4m. Jeżeli przekracza, to firma transportująca musi posiadać do tego rodzaju usługi odpowiedni sprzęt, czyli zespół pojazdów odpowiednio oznakowany, a także odpowiednie uprawnienia.

 

 Jeżeli masz wątpliwości i trudno Tobie określić, czy Twój ładunek jest gabarytem, możesz skorzystać z naszej bezpłatnej konsultacji. Zadzwoń pod numer +48 785 179 456 lub napisz do nas pod adres e-mail biuro@roszaktransport.com

 Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w kwestiach transportu otrzymasz jeszcze tego samego dnia.

 

 K.R.

 

#spedycja

#transport

#międzynarodowy

#europa

#kraj

#gabaryty

#ponadnormatywny

#ponadgabarytowy

#naczepa

#13,6m

#40ton

 

+48 785 179 456

biuro@roszaktransport.com

Kontakt e-mail
Kontakt telefoniczny
Logotyp ROSZAK Transport

Zberki 15/1

PL 63-014 Murzynowo Kościelne

+48 785 179 456

biuro@roszaktransport.com

NIP: 7861562387

REGON 300257474

ROSZAK TRANSPORT

Kamil Roszak